Faktoria Hr logo

Strefa pracownika

Strefa pracownika2023-06-05T10:58:12+00:00

Dokumenty do pobrania

Poniżej znajdziesz dokumenty, które pomogą przygotować Ci komplet pism niezbędnych w procesie rekrutacji. Wypełnij je i prześlij do nas przez e-mail.

Pobierz CV
Ankieta personalna
RODO

Rodzaje umów

Arbeitsvertrag- umowa o pracę.

Oferujemy trzy formy zatrudnienia:

  • Umowa na okres 9 miesięcy na zasadzie wypożyczenia pracownika do niemieckiego klienta, który po tym okresie oferuje stały kontrakt (REWE/Penny).
  • Zatrudnienie na okres 1 roku z możliwością otrzymania umowy na czas nieokreślony.
  • Umowy studenckie na okres wakacyjny min. 8 tygodni – większa stawka netto w odniesieniu do innych umów.

Wszystkie wyżej wymienione formy zatrudnienia obejmują pełne oskładkowanie oraz umożliwiają korzystanie z niemieckiego pakietu socjalnego.

Praca za granicą informacje

Przygotowanie przed wyjazdem

Planując rozpoczęcie kariery zawodowej w Niemczech, sprawdź stan swoich dokumentów – ważność dowodu osobistego oraz paszportu.

Jeśli planujesz zostać dłużej – jesteś zobowiązany do zameldowania się na terytorium kraju. Masz na to 3 miesiące. Jeśli jednak podejmujesz pracę w Niemczech po raz pierwszy, natychmiastowe zameldowanie pozwoli na szybsze otrzymanie Steuer ID – niemieckiego numeru identyfikacji podatkowej. Numer taki przychodzi pocztą do 3 tygodnia po zameldowaniu. W interesie pracownika pozostaje dostarczenie go pracodawcy, najlepiej przed pierwszą wypłatą w innym przypadku czeka go obliczenie z 6 klasy podatkowej oraz około 13% wyższy podatek.

Płace w Niemczech

Zastanawiasz się ile możesz zarobić na „rękę” podejmując się pracy w Niemczech? Niemiecki system podatkowy należy do jednego z najtrudniejszych w Europie. Stawki kształtują się w zależności od branży czy stażu pracy oraz klasy podatkowej – informacja o klasach podatkowych zawarta w zakładce „klasy podatkowe”.

Klasy podatkowe

Klasy podatkowe w Niemczech

KLASA 1
Osoby stanu wolnego, rozwodnicy, osoby mieszkające z partnerem/partnerką i /lub dziećmi, osoby żyjące w separacji.

KLASA 2
Osoby samotnie wychowujące dzieci.

KLASA 3
Wdowcy – w roku śmierci małżonka i w roku następnym. W związku małżeńskim, jeśli małżonek wybrał klasę 5 , nie pracuje lub mieszka w Polsce.

KLASA 4
Małżeństwa, jeśli małżonek również wybrał klasę 4.

KLASA 5
Małżeństwa, jeśli małżonek wybrał klasę 3.

KLASA 6
Wszyscy, którzy mają więcej jak jedną pracę opodatkowaną oraz Ci, którzy nie podali pracodawcy aktualnej klasy podatkowej.

Życie w Niemczech

Utrzymanie w Niemczech

Ceny żywności w Niemczech nie są zbyt wygórowane. Cena chleba to minimum 1,50 euro – dotyczy to piekarni supermarketowych, bo w innych pieczywo jest dużo droższe.  Przykładowo Student potrzebuje na utrzymanie minimum 500-700 euro. Cena obiadu w stołówce studenckiej to ok. 3 euro. Natomiast znaczną część budżetu pochłania czynsz. Oczywiście to, ile należy przeznaczyć na miesięczne utrzymanie, jest bardzo indywidualną sprawą.

Zasiłek rodzinny

Od 1 stycznia zasiłek rodzinny (Kindergeld) wzrósł z 204 do 219 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, na trzecie dziecko z 220 na 225 euro, a od czwartego dziecka z 235 na 250 euro.
Wzrosły też ulgi podatkowe z tytułu posiadania dzieci o ponad 500 euro do maksymalnie 8388 euro. A także dodatek na dziecko dla rodzin o niskich dochodach – ze 185 do 205 euro na miesiąc.

Opieka medyczna

W przypadku zwyczajnych infekcji,  w Niemczech podobnie jak w Polsce zwykle zasięga się porady lekarza rodzinnego. Najwygodniej jest zarejestrować się w praktyce lekarskiej blisko miejsca zamieszkania lub uczelni. Wystarczy okazać, wydaną przez kasę chorych, plastikową kartę ubezpieczenia, na której są zapisane dane osobowe. W razie potrzeby lekarz pierwszego kontaktu decyduje, czy pacjent potrzebuje skierowania do specjalisty, czy nie. W nagłych przypadkach można zawsze udać się do szpitala. Numerem ratunkowym w Niemczech jest 112.

Zakupy

W Niemczech w odróżnieniu od Polski, sklepy otwarte są zazwyczaj od 10 do 18. Wyjątkiem są supermarkety, których godziny otwarcia są dłuższe.
Piekarnie, sklepy mięsne i apteki otwierane się już we wczesnych godzinach rannych. W soboty wiele małych sklepów, położonych dalej od centrum zamyka się już po południu. Małe sklepy robią zazwyczaj przerwę między 13.00 a 15.00. W niedziele i święta, prawie wszystkie sklepy są zamknięte. Mniejsze zakupy można zrobić jedynie w kioskach lub na stacjach benzynowych, ewentualnie w sklepach znajdujących się na terenie większych stacji kolejowych.

Pieniądze

W Niemczech płaci się w euro, a w większości sklepów akceptowane są karty płatnicze. Zdarza się, że sklepy nie przyjmują określonych kart, dlatego jeżeli dysponujesz jedynie kartą bankomatową lub płatniczą wydaną w Polsce, warto mieć przy sobie również gotówkę.

Internet

Niemcy dysponują dobrze rozbudowaną siecią internetową. Wybór operatorów jest duży, dlatego przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z ofertami wszystkich dostawców i porównać zakres usług w stosunku do ceny.

Wynajem mieszkania

Zanim zaczniesz poszukiwania mieszkania na wynajem, musisz wiedzieć, że ponad 50% Niemców nie kupuje mieszkań na własność a korzysta z wynajmu.

Niezbędne dokumenty które pozwolą na podpisanie umowy najmu:

  • Dokument tożsamości.
  • Potwierdzenie meldunku w Niemczech.
  • Wyciąg konta z ostatnich 3 miesięcy – 3 paski płac.
  • Schufa-Auskunft – informacja o zdolności kredytowej na terenie Niemiec, może się zdarzyć , ze właściciel będzie wymagał tego dokumentu.

Jeśli wynajem masz już za sobą, nie zapominaj o obowiązku sortowania śmieci.

Sortowanie śmieci

Sortowanie śmieci, czyli „MüllSortieren”. Podobnie jak w Polsce, w Niemczech obowiązuje segregacja śmieci. Papier, plastikowe opakowania, szkło i odpady biologiczne trafiają do oddzielnych koszy.

I na koniec…

Rezygnacja z pobytu w Niemczech

Wyjeżdżając z Niemczech, zawiadom koniecznie o tym fakcie swoją Krankenkasse (Kasę chorych). Jeśli tego nie zrobisz, Twój ubezpieczyciel będzie wciąż naliczać składki, a niepłacenie ich skutkuje sądownym wezwaniem do zapłaty, które otrzymasz po kilku miesiącach.

Twoje pytania

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Czym jest komisjonowanie?2021-08-11T13:21:37+00:00

Praca komisjonera polega na kompletowaniu zamówień dla sklepu.Z określonego placu magazynowego pobiera się zamówioną ilość towaru oraz układa na określonym nośniku (Rollibox, Europaleta). Kompletowanie odbywa się przy pomocy dwóch systemów w zależności od działu. (System słuchawkowy -wymagana jest znajomość liczebników niemieckich w zakresie od 0 do 1000 dział) bądz monitor dotykowy (język nie wymagany).

Czym są kolle?2021-08-11T13:24:07+00:00

Jedna Kolla jest to jedno opakowanie zbiorcze towaru np. Zgrzewka wody mineralnej, opakowanie przypraw bądź skrzynka alkoholu.

Jaki jest minimalny okres zatrudnienia?2021-08-16T08:29:16+00:00

Minimalny okres zatrudnienia to 3 miesiące, aczkolwiek oferta skierowana jest do osób które chciałyby nawiązać dłuższa współprace. Wyjątkiem są oferty wakacyjne dla studentów (min 8 tygodni).

Napisz do nas!

Masz pytanie dotyczące pracy w Niemczech oferowanej przez nasze biuro? Chcesz porozmawiać o swojej karierze u niemieckiego pracodawcy? Napisz do nas!

To pole musi być wypełnione
To pole musi być wypełnione
Przejdź do góry